Owczarek australijski ( typ amerykański ) to rasa wywodząca się z USA. Ich pierwotnym zadaniem było zaganianie bydła na farmach. Stąd też posiadają cechy ( np. umiarkowany stop, brak ogona wg wzorca, budowa pozwalająca na niesamowicie zwinne ruchy ), które wykonywanie im tej pracy miały ułatwiać. Dzisiejszy owczarek australijski nie jest już w większości przypadków hodowany stricte pod pasienie, jednak nadal jest to pies potrzebujący wysiłku fizycznego i umysłowego, kochający pracę z człowiekiem. Dlatego, jeżeli nie jesteś w stanie mu tego zapewnić – najprawdopodobniej nie jest to rasa dla Ciebie.

Przesadzone są opowieści o codziennych kilkugodzinnych spacerach czy konieczności zadawania sztuczek przez pół dnia. Moje dziewczyny, jeśli jest potrzeba – potrafią leżeć i nie robić nic poza krótkimi spacerami fizjologicznymi przez kilka dni. Jednak owczarek australijski niemający nic do roboty będzie zwyczajnie uprzykrzał nam życie poprzez samodzielne szukanie sobie zajęć – niszczenie w domu, szczekanie, ciągłe pobudzenie. Z tego względu ważne jest, aby świadomie prowadzić osobnika tej rasy od samego początku. Szczeniaka należy od początku uczyć wyciszania w domu oraz odpoczywania. Nie trzeba trenować ani psich sportów, ani innych wymagających trochę poświęcenia rzeczy – jeżeli szukasz psa na spacery po górach czy wycieczki rowerowe, owczarek australijski świetnie się sprawdzi również i w takim domu!

Poza potrzebą zaangażowania w wychowanie osobnika tej rasy – jest to najcudowniejszy kompan na świecie. Gdy skończy swój osobniczy próg wieku, który utrzymuje mózg na miejscu – staje się ultrafajnym stworem do życia. Swojego przewodnika darzy miłością bezgraniczną ( do tego stopnia, że atakuje go w łóżku w sobotę rano – zmasowany owczarowy atak:) ), oczywiście z tej miłości zostawia wszędzie swoje kłaki, abyś nie mógł zapomnieć o nich chociaż na chwilę – są na ubraniach, na podłodze, na kanapie, w poduszce, w zamkniętym jogurcie i w kakao – mnożą się po cichu przez pączkowanie i jak się je pozbiera, to okazuje się, ze zasiały ogniska w każdym zakamarku! Owczary są pogodne i przebiegłe, łakome i bez skrupułów, nawet najbardziej oporny na mizianie osobnik ludzki potrafi wymięknąć i poddać się ich urokowi osobistemu. 🙂 I chyba różnicę w posiadaniu pastucha, a psów innych ras potrafi zrozumieć tylko ten, kto przed pastuchem psa innej rasy posiadał. Takie owczary to po prostu mają ludzkie mózgi 😉 i bardzo dobrze, że nie potrafią mówić, bo zagadałyby na śmierć!!!

Gdybym miała wybrać 5 epitetów moim zdaniem najlepiej opisujących rasę byłoby to:

  • diabelnie inteligentne
  • wielbiące domowników miłością bezwarunkową
  • cholernie gadatliwe
  • niesamowicie wesołe
  • ultrakłaczące 😀

Powyższa wypowiedź jest moją subiektywną oceną tej rasy, proszę do niej podejść z dozą dystansu i humoru !;) Wiadomo, iż w obrębie jednej rasy mogą się trafić bardzo różne osobniki.

Link do wzorca FCI: https://www.zkwp.pl/zg/wzorce/342.pdf

Link do wzorca ASCA: https://www.asca.org/conformation/breed-standard/breedstandard/